mIRCForumlari - mIRC ve IRC Kullanıcılarının Paylaşım Platformu
  https://www.sosyalchat.com/


SohbetG.Com

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 12 Temmuz 2023, 17:55   #1
Çevrimdışı
Üyelik tarihi: 15 Nisan 2023
Konular: 272
Mesajlar: 431
Nerden: İstanbul
Cinsiyet: Erkek
Web Site: sohbete.net
Alınan Beğeni: 214
Beğendikleri: 365
@EmektaR
Ruh Hali : : Acimasiz
yeni Ajenti Kontrol Panel Kurulumu

Ajenti Nedir
Ajenti, çok çeşitli sunucu yönetimi görevleri için kullanılabilen, Linux Debian, Ubuntu, CentOS, RHEL , FreeBSD işletim sistemlerinde ve Raspberry Pi için optimize edilmiş Raspbian işletim sisteminde kullanılabilen Türkçe desteği bulunan, Python temelli, açık kaynak (open source), web tabanlı kontrol panelidir.

Ajenti Panel ile birlikte sunucunuzadaki paketleri yönetebilir, yeni paket kurabilir, komutları çalıştırabilir ve kullanımdaki RAM, boş disk alanı vb. gibi temel sunucu bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Bu işlemlerin tümüne bir web tarayıcısından Ajenti Admin Paneline erişirek yapabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, Ajenti V adlı bir eklenti paketi, aynı kontrol panelinden birden çok web sitesini yönetmenize izin verir.

Bu yazıda, sunucu yönetimi için Linux CentOS 7.x üzerinde Ajenti kontrol panelini ve Ajenti V eklenti modülünü kurulumu anlatılmaktadır. Alternatif işletim sistemlerinde kurulum için aşağıdaki dökümantasyonu kontrol edebilirsiniz.

https://support.ajenti.org/knowledge...ation/articles

Desteklenen işletim sistemleri:
Debian 6 veya sonrası
Ubuntu 12.04.5 LTS (Precise Pangolin) veya üzeri
CentOS 6 veya üzeri
RHEL 6 veya sonrası
Diğer Linux tabanlı sistemler de kullanılabilir, ancak manuel yükleme yöntemini kullanmanız gerekecektir.
BSD sistemlerinde çalıştırılabilir ancak deneyseldir. (Örneğin FreeBSD üzerinde)
Raspbian işletim sisteminde

Ön şartlar
Ajenti'yi kurmadan önce aşağıdakileri yapmanız gerekir:
Desteklenen işletim sistemlerinin temiz / yeni (clean/fresh installation) bir kurulumuna sahip olmalısınız.
Ajenti Admin Panel'e IP adresi üzerinden erişmek istemiyorsanız bir domain kaydedin veya kayıtlı domain adınız için panel.domain.com gibi bir adres için DNS kaydı oluşturun.
Ajenti kurlum dosyalarını indirmek için sunucunuzda eğer yoksa curl, wget gibi araçların kurulumu gerçekleştirilmiş olmalıdır. İlgili araçlar kurulu değilse kurulumu ya da kullanılmayan paketlerin kaldırılması için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Kod : Kodu kopyalamak için üzerine çift tıklayın!

yum install wget curl epel-release -y wget http://repo.ajenti.org/ajenti-repo-1.0-1.noarch.rpm rpm -ivh ajenti-repo-1.0-1.noarch.rpm yum remove httpd postfix -y

Kod : Kodu kopyalamak için üzerine çift tıklayın!

# Gerekli pakekler için Repo ekleyiniz. vi /etc/yum.repos.d/ddevnet.repo [DDEVnet] name = The DDEVnet repo baseurl = https://ddevnet.net/repo/centos/7/x86_64/RPMS/ gpgcheck = 1 # Optional below [DDEVnet-Source] name = The DDEVnet repo - source packages baseurl = https://ddevnet.net/repo/centos/7/SRPMS/ gpgcheck = 1 enabled = 0 # Kaydet ve çık rpm --import https://ddevnet.net/repo/RPM-GPG-KEY-ddevnet
# MySQL community Repository'i ekleyiniz.

Kod : Kodu kopyalamak için üzerine çift tıklayın!

wget http://repo.mysql.com/mysql-community-release-el7-5.noarch.rpm rpm -ivh mysql-community-release-el7-5.noarch.rpm yum update

Kod : Kodu kopyalamak için üzerine çift tıklayın!

Ajenti Kurulumu (CentOS 7 / RHEL7) curl https://raw.githubusercontent.com/ajenti/ajenti/1.x/scripts/install-rhel7.sh | sh

Kod : Kodu kopyalamak için üzerine çift tıklayın!

Ajenti Servisinin Başlatınız systemctl restart ajenti.service
Ajenti servisi başladığında sunucu IP adresi üzerinden ya da panel.domain.com gibi bir FQDN üzerinden kontrol panelinize erişim sağlayabilirsiniz.

Kod : Kodu kopyalamak için üzerine çift tıklayın!

Ajenti Kontrol Paneline "HTTPS" olarak erişim sağlanmaktadır. https://Sunucu-IP:8000 veya https://panel.domain.com:8000
Ajenti Kontrol Panel'e ilk kurulum sonrasında varsayılan olarak aşağıdaki bilgilerle erişim sağlayabilirsiniz. Panele ilk erişim sonrasında mevcut parolanızı mutlaka güncellemenizi öneririz.

Kod : Kodu kopyalamak için üzerine çift tıklayın!

Ajenti Kullanıcı Bilgileriniz (Default) Kullanıcı adı : root Parola : admin


ADVANCED (Gelişmiş) ya da Bu websitesine devam et (Önerilmez) seçeneğine tıklayınız.[IMG]Proceed to Sunucu-IP (unsafe) veya Sunucu IP sitesine ilerle (güvenli değil) veya Arıcalık tanı seçeneğine tıklayınız.[/IMG]Varsayılan kullanıcı bilgilerinizi ilgili alanlara yazarak "Login"e tıklayınız.Ajenti Panel arayüzü genel olarak bu şekildedir. " Configure >> Language >> SAVE " adımlarıyla kontrol panel arayüzünü talep ederseniz Türkçe yapabilirsiniz.Language seçeneğinden "tr_TR" seçerek sayfanın altında bununan "SAVE" seçeneğine tıklayınız.

Yapılan değişikliğin aktif olması için komut satısından ya da Panel üzerinden Ajenti servisini restart ediniz.

Kod : Kodu kopyalamak için üzerine çift tıklayın!

Ajenti Servisinin Restart Edilmesi systemctl restart ajenti.service
Ajenti Restart sonrasında kontrol panelinize web arayüzünden tekrar erişim sağladığınızda kaşılaşılan ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.Bu işlem sonrasında ilk olarak Ajenti varsayılan parolasını değiştirmenizi ve sonrasında diğer yapılandırmalarınızı gerçekleştirmenizi öneririz. Aşağıdaki adımlarla Ajenti Kontrol Panel Parolanızı değiştirebilirsiniz. İlgili alana varsayılan parolanızı "admin" ve yeni parolanızı tanımlayarak " Kaydet " seçeneğine tıklayınız.Sunucunuzda kurulu olan bir servisin (Network, Nginx, Apache, MySQL, Exim vb.) durumunu görüntülemek ve gerekli hallerde yönetebilmek (Stop, Start veya Restart gibi) için ya da sunucu kaynak kullanımı gibi bilgiler için Anasayfadaki "Widget" özelliğini kullanabilirsiniz.

Ajenti anasaydaki görüntülenen bilgilere yenilerini eklemek için "+Widget ekle" menüsüne tıklayınız.

Servisler ile ilgili bir işlem yapmak için " Hizmet "
Hazırladığınız özel betikler (Bash Script vb.) ile ilgili işlem yapmak için "Komut Dosyası"
ya da CPU, RAM, Disk, Internet trafiği ya da diğer bilgiler için ilgili kategoriyi seçebilirsiniz.

Ajenti yalnızca sunucu yönetmek için değil, ticari amaçlı olmayan web hosting çözümleri için de kullanılabilir. Ajenti Panel'in diğer yeteneklerinden faydalanmak için "Ajenti V" isimli ek özellikten faydalanabilirsiniz. Buraya kadar örneklendirilen standart kurulum ve yapılandırma sonrasında talep ederseniz aşağıdaki adımlarla "Ajenti V" kurulumu ve Web Hosting çözümleri için yapılandırmayı da uygulayabilirsiniz.

Bu dökümantasyonda Ajenti Panel'in diğer yeteneklerinden faydalanmak için " Ajenti V " kurulumunu Linux CentOS/RHEL üzerinde örneklendirilmektedir. Farklı bir işletim sisteminde kurulum ya da Ajenti V 'nin diğer özelliklerinden faydalanmak için aşağıdaki dökümanı inceleyebilirsiniz.

https://support.ajenti.org/knowledge...nti-v/articles

İlgili dökümantasyonda örneklendirilenler aşağıdaki gibidir. İlgilenmeniz halinde ajenti 'nin hazırlamış olduğu diğer dökümanları da uygulayabilirsiniz.
Debian/Ubuntu üzerinde Ajenti V kurulumu
PHP konfigurasyon seçenekleri
Ajenti V üzerinde DKIM, DMARC ve SPF kullanımı
Ajenti V ile PHP websitesi kurulumu (Wordpress örneklendirilmiştir)
Ajenti V ile Python websitesi kurulumu (Django örneklendirilmiştir)
Ajenti V komut satırı (command line)
.PHP uzantısını gizleme
Ajenti V ile Node.js websitesi kurulumu (Keystone örneklendirilmiştir)
phpMyAdmin kurulumu
Deploying to Ajenti V Jenkins CI
Ajenti V ile Rails websitesi kurulumu (Redmine örneklendirilmiştir)


  Alıntı ile Cevapla

Cevapla
Etiketler
ajenti, kontrol, kurulumu, panel


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler