mIRCForumlari - mIRC ve IRC Kullanıcılarının Paylaşım Platformu
  SohbetTurkiye


SohbetG.Com

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 25 Mayıs 2023, 01:21   #1
Çevrimiçi
SihirliSohbet.ORG
Üyelik tarihi: 20 Nisan 2023
Konular: 36
Mesajlar: 90
Nerden: İstanbul
Cinsiyet: Erkek
Web Site: http://sihirlisohbet.org
IRC Sunucu: sihirlisohbet.org
Alınan Beğeni: 79
Beğendikleri: 51
@Overdose
Standart Spor yapmaya nereden başlamalı?Spora başlama kararı birçok sebepten alınabilir ve birçok faydası olabilir ancak daha önce hiç spor yapmamış veya uzun bir ara vermiş kişiler için hamlanmış bir vücudu hareketlenmeye zorlamak her zaman kolay olmayabilir. İster sağlık ister estetik sebeplerle olsun vücudunuzu bir anda ağır egzersizlere maruz bırakmak iyi sonuçlanmayacağı gibi heves kırıcı da olabilir. İşte bunun için sporu bir alışkanlık haline getirmenizi sağlayacak ve geçiş aşamasını kolaylaştıracak bu tavsiyelere kulak vermek isteyebilirsiniz.


Spora yeni başlayanlar için 10 tavsiye:


1- Planlayın

Spor yapmaya başlamadan önceki ilk adımlardan biri, rutininizin nasıl olmasını istediğinizi ve oraya nasıl ulaşmak istediğinizi planlamaktır. Daha önce spor yapmadıysanız veya uzun bir süre ara verdiyseniz vücudunuzun yeni rutininize alışmasının zaman alacağının farkında olmalısınız. Aynı zamanda birkaç hafta içinde profesyonel bir sporcu seviyesine gelemeyeceğinizi veya kusursuz bir forma ulaşamayacağınızı kabullenmek, gerçek dışı hedeflere ulaşmamaktan dolayı moralinizin bozulmasını önler. Nasıl başlayacağınızı planlarken, alışkanlıklarınızı, hedeflerinizi, günlük programınızı düşünün. Günlük hayatınızda sporu nereye ve nasıl adapte edeceğinizi çözmek, bunu bir alışkanlık haline getirmenin ilk adımıdır.


2- Hedeflerinizi belirleyin

Bir egzersiz rutini oluştururken, odaklanmanızı sağlayacak hedefler belirlemeyi unutmayın. Hedefiniz özel, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana duyarlı olmalıdır. Bir örnek ele alalım; spora başlama amacınız nedir? Sağlık için kilo vermek. Ayın sonunda bedeninize uygun bir şekilde biraz kilo vermiş olmak için günlük hayatınızı zora sokmayacak şekilde haftada birkaç kere yarım saatlik yürüyüşler yapmayı hedefleyebilirsiniz.

Erken veya geç yatma saatleri, kişinin vücut saatini her gün sıfırlamaya yardımcı olan ipuçlarını kaçırmalarına neden olabilir. Yeni yapılan araştırmaya göre, saat 22:00 ve 23:00 arasında uyumanın kalp hastalığı riskini azaltabileceğini ortaya koydu.

3- Kendinizi eğlendirin

Spor yapmak bir ödev, zorunluluk veya ceza olmamalıdır. Sağlıklı bir yaşamın gereği olarak hayatınızda uzun süre var olabilmesi için yaşam tarzınıza uyum sağlamalı ve hatta size keyif vermelidir. Bunun için çeşitli egzersiz türlerini deneyip sizin için uygun, keyifli ve sürdürülebilir olanı bulmaya çalışın.


4- Ağırdan alın

Uzun bir süredir hareketsizliğe alışmış olan bir vücudunu çok fazla zorlarsanız kendinizi yaralayabilir ve spor yapmaktan tamamen soğuyabilirsiniz. Bunun için ideal egzersiz programınıza hemen ulaşmanız gerektiğini düşünmeyin. Haftanın her gün yürümek isteyebilirsiniz fakat hayatınızı ve vücudunuzu buna hemen adapte etmek gerçekçi değildir. Haftada bir gün ile başlayın ve zamanla arttırmaya bakın. Yapabileceğinizden fazlasını hedeflemek yerine getirmediğiniz sözler yüzünden kendinizi üzmek dışında bir yere varmaz.


5- Motivasyon için çabalayın

Spor, salgılattığı hormonlar sebebiyle uzun vadede bir alışkanlık haline gelebilir ancak başlangıçta bu mekanizmayı oluşturmak biraz uzun sürebilir. Bunun için devam etmenizi sağlayacak motivasyon sebepleri bulun. Bunu neden yaptığınızı kendinize sıkça hatırlatın ve bunun sağlıklı bir düşünceye dayandığından emin olun. Eğer sizin için işe yarıyorsa bir antrenman arkadaşı edinebilir veya yürüyüş gibi egzersizleri daha romantik bir hale getirmek için partnerinize teklif sunabilirsiniz. Sizinle benzer amaçları hedefleyen kişilerle iletişime geçmek de birbirinizi motive etmenizi sağlayabilir.


6- Araştırmanızı yapın

Egzersiz yapmak, temel bilgiler olmadan biraz tehlikeli olabilir. Yapacağınız egzersiz türüne göre ön hazırlıklarınızı yaptığınızdan emin olun. Isınma ve soğuma hareketlerini zaman kaybı olarak görmekten kaçının her egzersiz öncesinde ve sonrasında bu hareketleri uygulamak yaralanma ihtimalinizi azaltır ancak yine de mevcuttur. Böyle bir sakatlık durumunda egzersize ara vermelisiniz.SihirliSohbet.Org
  Alıntı ile Cevapla

Cevapla
Etiketler
başlamalı, nereden


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler